Hoppa till innehållet

Varukorg

Din varukorg är tom

MC-Symboler Symbolik Och Betydelse

En Liten Guide I MC-Symboler

Bikers är passionerade motorcykelfans. De bör dock inte förväxlas med "vanliga" motorcyklister. Skillnaden mellan dessa två grupper är lika stor som skillnaderna mellan en fotgängare och en bilist.

Vad gör en man till en biker? Det är frihet, en egen filosofi, en unik motorcykel och symboler för ens värderingar. I denna guide tittar vi närmare på några av de vanligaste MC-symbolerna och vad de betyder.

1. De vanligaste MC-symbolerna

A. Sydstatsflaggan

Traditionen med dess användning härstammar från amerikanska bikers. Flaggan symboliserar motorcyklistens avvikelse från mängden. Det bör dock tilläggas att inte alla bikers har en uppfattning om flaggans symboliska historiska betydelse, eller att de helt enkelt inte lägger någon större vikt vid den. Majoriteten av alla bikers bär sydstatsflaggan enbart som ett tecken på att man tillhör biker-kulturen.

Sydstatsflaggan

B. Dödskallen

Dödskallen symboliserar i första hand oräddhet inför fara. En annan betydelse av dödskallen är skydd mot döden. Det finns en tro att när döden kommer sätter den sin prägel på den avlidne - en dödskalle. Men om en biker redan bär dödskalle-symbolen, tror döden att den redan har varit här och lämnar personen ifred.

Dödskallen visar också på din lojalitet gentemot dina kamrater. När du tittar på din MC-klubbs dödskalle-emblem eller dödskallering, ska du bli ihågkommen att du är medlem i något större och alltid måste agera enligt klubbens lagar. I allmänhet är dödskallen en symbol för broderskap, lagspel och engagemang för allt som biker-kulturen personifierar. Dödskalle-symbolen kan ofta ses i biker-tatueringar och smycken, såsom silverringar, armband och halsband.

Dödskallar På Motorcykel

C. Klubbemblem

Klubbens emblem (bikers kallar det vanligtvis för färger) är det större ryggmärke som syns på baksidan av en MC-väst eller jacka. Den visar vilken MC-klubb eller gruppering en medlem tillhör. Färger består vanligtvis av tre delar. Den övre bågformade delen (kallad "rocker") anger namnet på en klubb. Nedre rocker visar landet eller staden där klubben organiserades. Den centrala delen visar klubbens logotyp och dess status.

MC-tecknet indikerar att klubben tillhör kategorin Motorcykelklubb (Motorcycle Club). Det finns andra typer av klubbar som MG (MotoGang) eller MCC (MotorCyclesClub). Vissa klubbar bär speciella tygmärken på ärmarna på en jacka, eller på bröstet på en väst (på vänster sida). Dessa tygmärken symboliserar en medlems status eller position inom en klubb (president, vice president, kassör etc.). Dessutom bär den främre delen av en MC-väst eller jacka ett tygmärke med medlemmens smeknamn.

MC-Väst Med KlubbmärkeBild: FX.

D. 1%

Ibland kan du se en 1% tygpatch på en MC-väst. Uttrycket "1%" kom till efter ett känt uttalande från chefen för American Motorcycle Association (AMA), där han uppgav att alla motorcyklister är laglydiga människor, och endast en procent av dem är laglösa.

Talet ledde till att konfrontationen mellan AMA och MC-klubbarna eskalerade. Som ett resultat valde den senare "1%" som en symbol som skiljer dem från AMA-klubbarna. Sedan dess betyder 1%-tygmärket att MC-klubbar eller oberoende motorcyklister anser sig vara laglösa.

Media och filmer tenderar ofta att presentera 1%-klubbar som enbart kriminella gäng. Ibland är detta sant, men oftast betyder det helt enkelt att en klubb arbetar enligt MC-lagar och etablerade informella traditioner.

E. Järnkors (Malteserkors)

Järnkorset togs över från amerikanska stridspiloter efter andra världskriget när biker-rörelsen uppstod. Genom att bära fiendens utmärkelser protesterade man mot myndigheterna. Det finns dock fortfarande tvivel om dessa symboler är relaterade till motorcyklisternas politiska åsikter. Det finns många uppfattningar som menar på att motorcyklister på detta sätt vill visa att de är civila och fridfulla människor.

Järnkors På Motorcykel

F. Nummer 13

Siffran 13 syns ofta ensam eller i kombination med andra symboler. Det finns tre olika definitioner av vad "13" betyder. Den vanligaste är förknippad med droger och narkotika. Bokstaven M, som är alfabetets 13:e bokstav, sägs ofta stå för marijuana eller motorcykel.

Generellt antas det att den som bär en "13-patch" antingen själv använder marijuana eller andra droger, eller är inblandad i försäljningen av dem. Bokstaven M har också varit känd för att stå för "metamfetamin".

Den tredje definitionen av "13-symbolen" är att bikern är sin egen domare och jury. Detta kommer av att 13 står för 12 jurymedlemmar och den ytterligare siffran är domaren.

Nummer 13 Dödskallering

Dödskalle Ryggmärken (Skull Cult)

Som du ser har MC-kulturen anammat många olika symboler. Om du själv vill bära några av dessa symboler, rekommenderar vi dig att utforska Skull Cults stora sortiment verkningsfulla dödskalle ryggmärken. Det som utmärker våra mc-ryggmärken är originella motiv, fint hantverk, och noggranna detaljer. Med våra symbolstarka ryggmärken kommer du definitivt att få den respekt du förtjänar på vägarna!

Upptäck Våra Dödskalle Ryggmärken

Lämna en kommentar

Denna webbplats är skyddad av reCAPTCHA och Googles integritetspolicy . Användarvillkor gäller.

Alla kommentarer modereras innan de publiceras.

Läs även

De 10 Bästa Motorcykel-Filmerna Genom Tiderna
Motorcykel-Filmer

De 10 Bästa Motorcykel-Filmerna Genom Tiderna

Filmer om MC-gäng eller rebeller som kör motorcyklar genom land och rike är något som alla bikers håller heligt. Här är Skull Cults topplista över de 10 bästa motorcykel-filmerna.

Läs mer
Därför Är Dödskallen Viktig Inom MC-Kulturen
Dödskallens Betydelse

Därför Är Dödskallen Viktig För Bikers

Dödskallen är idag en vanlig syn både på motorcyklar och motorcyklister. Läs vidare och vi förklarar vad dödskallen representerar för bikers.

Läs mer